(+33) 06 83 81 84 20
    

I franska fortsätter vi att jobba med våra guideböcker en dag i veckan. Onsdagen den 14 februari var det dags för ett besök i 10e arrondissemanget. Efter att ha tittat på kartan och sökt information om de ställen vi skulle besöka var det dags att utforska området. Vi började på Place de la République där Oliver och Signe berättade om bl.a. statyn. Vi fortsatte till Canal St Martin där vi gick utmed kajen och gick över de små charmiga broarna. Här fick vi lyssna på Erik och Rebekka. Efter det promenerade vi till Passage Brady där vi upptäckte allt indiskt man kan hitta där. Innan vi åt en indisk lunch berättade Emil och Adina lite om passagen. Vi avslutade vandringen vid Porte St Denis som liknar triumfbågen. Här fick vi höra av Nellie och Rosa varför man hade byggt denna båge.