(+33) 06 83 81 84 20
    

Tisdagen den 2 december fick SSP besök av drottning Silvia. Förskolebarnen med lärare och föräldrar välkomnade henne på skolgården och därefter fick F-9 visa sin utställning för henne uppe i skolan. Temat var innovationer, hälsa och miljö. Drottningen var intresserad av elevernas redovisning, ställde frågor och småpratade med dem. Slutligen fick hon möta några gymnasister som berättade om integrationen på Saint Dominique. Innan Drottningen gick skrev hon i vår gästbok. Alla elever, lärare och föräldrar viftade hej då med franska och svenska flaggor. Det var ett kort men lyckat och uppskattat besök!

Läs vidare journalisten Britta Röstlunds text om besöket

Queen Silvia of Sweden visits the Swedish School in ParisDrottningen sida9Queen Silvia of Sweden visits the Swedish School in ParisQueen Silvia of Sweden visits the Swedish School in Paris

 

 

 

 

Queen Silvia of Sweden visits the Swedish School in ParisQueen Silvia of Sweden visits the Swedish School in ParisQueen Silvia of Sweden visits the Swedish School in ParisQueen Silvia of Sweden visits the Swedish School in Paris

 

 

 

 

Queen Silvia of Sweden visits the Swedish School in ParisQueen Silvia of Sweden visits the Swedish School in ParisQueen Silvia of Sweden visits the Swedish School in ParisQueen Silvia of Sweden visits the Swedish School in Paris