(+33) 06 83 81 84 20
    

För en vecka sedan anlände förväntansfulla gymnasister till sitt annorlunda gymnasieår i Paris. Väskorna var många och tunga (hur packar man för ett år?). Mycket information blev det den första tiden, solen strålade och det kändes som sommar på nytt.

De upptäckte Paris från vattnet med s.k. flugbåtar (Bateaux mouches) och till fots med en heldag som kallas ”Paris à pied”. Gymnasielärarna befann sig vid strategiska ställen i Paris och berättade om torg och monument.

En eftermiddag blev det lek – och lära känna varandra – aktiviteter på den vackra ön Ile de Puteaux.

Veckan avslutades med ytterligare information och frågor. Innan lektionerna började blev det prisutdelning till vinnande ”Paris à pied-grupp”!

 

Paris i undervisningenSamarbete 1 gy

 

 

 

 

 

 

 

Samarbetepresentationjpg

 

 

 

 

 

 

 

Paris à pied