(+33) 06 83 81 84 20
    

Våra gymnasister har lärt känna varandra, staden och St Do. De som bor i franska värdfamiljer känner sig lite mer avspända och kommunicerar mer på franska runt middagsbordet, vissa har också varit med familjen på landet! Flera kommittéer har bildats som föreslår aktiviteter. Bull-och bakkommittén bakade hundratals kanelbullar som de bjöd St Dos personal på.

Lärarna håller också i uppskattade helgaktiviteter. Det har varit besök på musée Rodin, promenad i Montmartre, utflykt till Saint Germain och mycket annat. I skolan har eleverna haft engelska tillsammans med franska ungdomar, gått på studiebesök på Louvren, skrivit prov i svensk grammatik och matte… En eloge får alla för att ha anpassat sig till allt nytt – med ansiktsmask för jämnan och nu utegångsförbud från kl.21. Lovet kommer lägligt för att kunna hämta andan, vila och ladda batterierna!