(+33) 06 83 81 84 20
    

Polly och Ségolène från Paris gör sin prao på Åland

Två franska skolelever från Svenska skolan i Paris och Saint Dominique gör sin prao på Åland. Polly Eriksson och Ségolène Rispal går i franska gymnasiets första årskurs i Paris. De gör sin prao en vecka på Åland, och det är mycket tack vare den sommaråländska läraren Maria Malmström-Frigo på Svenska skolan i Paris som det ibland kommer praoelever från Paris till Åland. Polly och Ségolène fick sitta med i hela Gomorronsändningen tillsammans med programledaren Mariana Olofsson, och de fick också tillfälle att presentera sig själva och berätta om praotiden och vad de tycker om Åland hittills.

 

 

 

Ålands radio med Poly och Ségolène
Text och foto av Mariana Olofsson

https://alandsradio.ax/gomorron/polly-och-segolene-fran-paris-gor-sin-prao-pa-aland