(+33) 06 83 81 84 20
    

Under vecka 10 då Saint Dominique-eleverna ännu hade lov passade högstadiet på att ha aktiviteter utanför skolans väggar. Pà måndag tog vi bussen till Montmartre. Det regnade och blåste och parkerna var stängda, men vi kunde ändå upptäcka Montmartre.

Vi gick förbi caféet Les Deux Moulins där scener ur filmen Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain utspelar sig. Vi såg martyren Saint Denis på avstånd och vet nu att Montmartre betyder Martyrens kulle. Vi såg kvarnen Le moulin de la galette som är känd för Renoirs tavla med samma namn. Vi gick förbi Dalidas staty. Vi såg väggen där je t’aime står skrivet på alla världens språk. Vi såg gubben som fastnat i en vägg, Le Passe Muraille. Vi var inne i Sacré Coeur och avslutade med pizza innan vi tog bussen tillbaka och åkte förbi Le Moulin Rouge.